Twórczość Marie Kodovska i Jana Koloczka

Muzeum Wsi Opolskiej: 30 czerwca - 27 sierpnia 2017 roku
Rymarzów: 5 września - 4 października 2017 roku

Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu i Mĕstské muzeum Rỳmařov
zapraszają na czesko-polską wystawę twórców naiwnych
Jan Koloczek – Marzenia. Marie Kodovská – Królowa błękitu.

Wernisaż wystawy odbędzie się dnia 30.06.2017 r. o godz. 13.00 w spichlerzu z Grudyni Wielkiej.

Na wystawie zaprezentowano rzeźby Jana Koloczka, jednego z najciekawszych współczesnych artystów nieprofesjonalnych Opolszczyzny oraz obrazy nieżyjącej już Marie Kodovskiej – przedstawicielki nurtu naiwizmu i art brut, mieszkanki czeskiego Rymařova.
Dzieła obojga artystów są niezwykle barwne, pełne magicznego i baśniowego, wręcz onirycznego uroku. Ich twórcze dokonania to z jednej strony forma autoterapii i próba stworzenia własnego, pełnego kolorów i głębokiej symboliki świata – alternatywnego względem zwykłej, przytłaczającej codzienności. Piękne i poruszające kompozycje wzbogacone zostały o fragmenty wierszy i wypowiedzi artystów.

Zadanie realizowane w ramach projektu “Kulturalne zbliżenie”.

Twórczość Marie Kodovska i Jana Koloczka