Hana na Śląsku, Śląsk na Hane

HANA NA ŚLĄSKU, ŚLĄSK NA HANE

 

Luty 2012 – Grudzień 2013

Miasto Velká Bystřice i Muzeum Wsi Opolskiej

Zamiarem projektu jest rozwijanie, za pośrednictwem szeregu imprez kulturalnych odbywających się po obu stronach granicy, partnerskich relacji w trakcie wspólnej organizacji tych imprez, a także umożliwienie poznania tradycji i kultury regionów partnerskich oraz wzmocnienie w ten sposób poczucia przynależności, wzajemnego zrozumienia i tożsamości. Planowane imprezy w większości nawiązują do siebie i mają swoje odpowiedniki po obu stronach granicy, czym przyczyniają się do wzrostu wymiany kulturalna i frekwencji na imprezach kulturalnych. Celem projektu jest zachęcenie Ślązaków, Hanaków oraz innych mieszkańców Polski i Czech do udziału we wspólnych przedsięwzięciach – wspólnego śpiewania, tańczenia, poznawania rzemiosła, wzajemnego uczenia się, współdziałania na niwie kulturalnej, rozwijania partnerstwa i usuwania barier. Celem jest również wzbudzenie zainteresowania własnymi tradycjami, związanego z nimi poczucia dumy, a także stworzenie możliwości obcowania z sąsiadem, który jest nam bliski, ale warto poznać go jeszcze bliżej.

Dzięki realizacji projektu Hanacy, Ślązacy oraz wszystkie pozostałe zainteresowane osoby będą mogły wziąć udział w następujących wspólnych wydarzeniach:

18.2.2012 r. – Velká Bystřice

Mięsopust I świniobicie

Połączenie hanackich i śląskich tradycji mięsopustnych – przebierańcy, spacer z niedźwiedziem, hanackie świniobicie, prezentacje rzemiosła.

10:00 obchody na Placu Zamkowym

11:30 pochód ulicami miasteczka na trasie: Plac Zamkowy – ulice: 8.května – Havlíčkova – Kopaniny – Letná.

Dziś nie ma już zbyt wielu okazji do udziału w prawdziwym wiejskim świniobiciu. Wszystkich, którzy chcą zobaczyć, jak wyglądało ono dawniej, zapraszamy do udziału i degustacji. Nie zabraknie dobrej zabawy zarówno dla dorosłych, jak i dla tych najmłodszych. Śląskie zwyczaje mięsopustne przedstawi zespół ludowy z Polski. Po zakończeniu głównej części programu na Placu Zamkowym, na trasę ulicami miasteczka wyruszy wspólny hanacko – śląski pochód mięsopustny z niedźwiedziem i grupą różnych przebierańców.

13.5.2012 r. – Velká Bystřice

Targi Farmerskie

Po raz pierwszy w Bystřicy. Jarmark z bezpośrednią prezentacją tradycyjnych produktów śląskich.

8:00 Plac Zamkowy

W ramach polsko-czeskiego projektu nie zabraknie możliwości degustacji i zakupienia w Bystřicy produktów morawskich i polskich farmerów, którzy zaprezentują własne produkty i tradycyjne metody pracy: przygotowania kiszonej kapusty, darcia pierza itp. Jarmark odbędzie się z okazji tradycyjnego Święta Stroju Ludowego. Specjalną atrakcją obchodów będzie wystąpienie polskiego zespołu ludowego.

28 - 29.5.2012 r. – Opole

Kursy rzemieślnicze

Stare rzemiosła odżywają na terenie opolskiego skansenu

Dwudniowe kursy, w których oprócz dzieci ze szkoły w Velkiej Bystřicy mogą wziąć udział także inne zainteresowane osoby, zarówno dzieci, jak i dorośli. Każdy z uczestników będzie miał okazję pracować na kole garncarskim, ręcznie modelować z gliny przedstawienia sakralne, zoomorficzne i fitomorficzne. W ramach kursów proponujemy także możliwość współpracy z wikliniarzem, który uczy wyplatania koszy, ozdobnych elementów dekoracyjnych. Szczegółowe informacje zostaną zamieszczone na stronie internetowej: www.muzeumwsiopolskiej.pl

8 – 9. 9. 2012 r. – Velká Bystřice

Ludowy Rok ze Śląskiem

XXII. rocznik Festiwalu Folklorystycznego, którego tematem przewodnim będą tym razem polskie tradycje – zespoły ludowe, pokazy rzemiosła, wystawa.

8.9. 14:00 Wystąpienie dziecięcych zespołów ludowych z morawskich regionów, a także z Czech, Polski i Słowacji.

8.9. godz. 18:00 gala wieczorna „Spotkanie w przyjacielskiej atmosferze” z udziałem zespołów ludowych i zaproszonych gości.

9.9. 10:00 niedzielna msza / występy muzyki ludowej / 14:00 występy dorosłych zespołów ludowych z morawskich regionów, a także z Czech, Polski i Słowacji.

Szczegółowy program zostanie opublikowany na stronie internetowej miasta Velká Bystřice: www.velkabystrice.cz

9.9.2012 r. – Velká Bystřice

Targi Farmerskie

2. edycja targów rolnych i farmerskich w Velkiej Bystřicy z udziałem polskich farmerów.

8:00 Plac Zamkowy

Podczas obchodów Roku Ludowego możliwe będą również degustacje i zakup licznych darów przyrody wyhodowanych w lecie na polach rolników i farmerów, a także w ogrodach drobnych producentów na Morawach i na Śląsku.

03.02.2013 r. – Opole

MIĘSOPUST

„Wodzenie Niedźwiedzia” przez główne ulice i place miasta Opole

10.00-13.00 Przez główne ulice i place miasta Opole (ul. Ozimska, Krakowska, Pl. Kopernika, Rynek) przejdzie pochód mięsopustny tzw. „Wodzenie Niedźwiedzia”, w którym wezmą udział opolska grupa obrzędowa, pracownicy Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu oraz hanaccy przebierańcy. W ten sposób mamy zamiar przypomnieć mieszkańcom miasta ten popularny śląski obrzęd zapustowy. Zabawa ma mieć charakter działania interaktywnego.

13.00-14.00 - Impreza zostanie zakończona na opolskim Rynku, gdzie uczestnicy symbolicznie osądzą i zabiją „Niedźwiedzia”. Na opolskim Rynku będą znajdować się również stoiska, gdzie będzie można skosztować śląskich i hanackich przysmaków regionalnych.

12.5.2013 r. – Velká Bystřice

święto strojów ludowych

Niedziela majowa w strojach ludowych. Zapraszamy do udziału w charakterze gości weselnych na hanackim i śląskim weselu.

9:00 – niedzielna msza / 10:30 – przygotowania do wesela, produkty rękodzielnicze i twórczość ludowa związana ze śląskim i hanackim weselem – dekorowanie panny młodej, stoły weselne, ludowa muzyka, otwarcie wystawy hanackich i śląskich strojów ludowych w Centrum Informacji / 14:00 hanackie wesele – rekonstrukcja ceremonii, która zyskała tytuł Laureata 66. MFF Strážnice 2005.

Przy okazji tego wydarzenia wydana zostanie również polsko – czeska publikacja o hanackich i śląskich strojach ludowych.

12.5.2013 r. - Velká Bystřice

Targi Farmerskie

Plac Zamkowy w Bystřicy ożyje po raz trzeci dzięki uczestnikom odbywającego się na nim targu.

8:00 Plac Zamkowy

Pierwsze wiosenne produkty rolne z morawskich i śląskich ogródków, zdrowa żywność i smakołyki z niewielkich gospodarstw. Możliwość spróbowania, zakupienia a następnie obejrzenia hanackiego i śląskiego wesela.

04.08.2013 r. – Opole

FESTIWAL FOLKLORYSTYCZNY

VII edycja popularnego Festiwalu Folklorystycznego organizowanego przez Muzeum Wsi Opolskiej.

10.00 - 17.00 Wystepy opolskich i hanackich zespołów folklorystycznych.

Podczas imprezy przeprowadzone zostaną pokazy tradycyjnego śląskiego i hanackiego rzemiosła. Opolscy i hanaccy twórcy ludowi zaprezentują publiczności swoje dzieła. Podczas festiwalu organizowany będzie konkurs potraw regionalnych, które można degustować przy stoiskach producenckich. Zapraszamy serdecznie do wspólnej zabawy.

7.9.2013 r. – Velká Bystřice

kurs hanackich tańców

Warsztaty taneczne dla uczestników z Polski i Czech.

10:00 Sala na Zamku

CófaváKalamajkaTetkaTrojkeČervené šátečekČeleckáPleskaváHovado… Są to nazwy jedynie kilku tańców z hanackiego skarbca, zachowanych po naszych przodkach. Podstawy tych tańców chcieliby w ramach projektu zaprezentować polskim partnerom artyści ludowi z Bystřicy. Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy!

8.9.2013 r. – Velká Bystřice

Targi Farmerskie

Czwarta edycja jarmarku rolnego organizowanego w ramach polsko-czeskiego projektu.

8:00 Plac Zamkowy

Drobni hodowcy oraz producenci żywności z Moraw i Śląska ponownie wzbogacą ofertę tradycyjnego jarmarku podczas XXIII. edycji Festiwalu Folklorystycznego z udziałem artystów z zagranicy „Ludowy rok 2013“. Zapraszamy do udziału, degustacji, zakupów i zabawy przy tańcu ludowym, muzyce i zwyczajach prezentowanych przez krajowe i zagraniczne zespoły ludowe.

14.09.2013 r. – Opole

WYSTAWA STROJÓW LUDOWYCH

12.40-13.00 - Budynek administracyjny Muzeum Wsi Opolskiej - krótki pokaz dawnej mody śląskiej

13.00 – otwarcie ekspozycji śląskich strojów ludowych połączonej z wystawą hanackich strojów ludowych.

 

19.10.2013 r. – Velká Bystřice

Wystawa objazdowa

Wystawa fotografii uznanych za najlepsze w ramach konkursu ogłoszonym na początku projektu dla uczestników z Polski i Czech.

14:00 Centrum Informacji

Polsko - czeski projekt „Hana na Śląsku, Śląsk na Hane”, który rozpoczął mięsopust w lutym 2012 roku, pomału dobiega końca. Wszystkie działania projektu zostały utrwalone przy pomocy obiektywów aparatów fotograficznych i kamer video. Zapraszamy do udziału w spotkaniu, podczas którego przypomnimy sobie wspólnie przeżyte chwile. 

06.12.2013 r. – Opole

Wystawa objazdowa

Finałowa wystawa fotografii prezentujących imprezy organizowane w ramach wspólnego polsko – czeskiego projektu.

13.00 –Budynek administracyjny Muzeum Wsi Opolskiej – Wystawa fotografii uznanych za najlepsze w ramach konkursu ogłoszonego na początku projektu dla uczestników z Polski i Czech. Zapraszamy do udziału w spotkaniu, podczas którego przypomnimy sobie wspólnie przeżyte chwile.

Pozostałe działania projektu:

  • Zakup wyposażenia dla hanackiego muzeum etnografii wykorzystywanego podczas wzajemnych polsko – czeskich spotkań oraz innych imprez.
  • Podstawowy kurs języka czeskiego i języka polskiego dla osób pracujących przy projekcie – przedstawicieli Miasta Velká Bystřice i Muzeum Wsi Opolskiej.

 

Zapraszamy na stronę internetową projektu:

www.hanaslask.eu

Zapraszamy na strony internetowe partnerów:

www.muzeumwsiopolskiej.pl

www.velkabystrice.cz

 

Projekt jest realizowany w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska – Rzeczpospolita Polska 2007 – 2013 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.